Záhradkárčenie na balkónoch dnes nie je ničím zvláštnym. Nehovoríme o okrasných rastlinách, ale o tých úžitkových, teda o zelenine. zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako môže takýto kúsok prírody v mestskom prostredí, zlepšiť susedské vzťahy?
V knihe „Zahrada k nakousnutí“, jej autor Sepp Holzer opisuje jednu príhodu, ktorú si vypočul od staršieho manželského páru. V skratke išlo to, že si na svojom balkóne založili jedlú záhradu. Po niekoľkých týždňoch, im ich cukety začali prerastať na susedov balkón, s ktorým nemali najlepšie vzťahy. Pani nevedela čo má robiť. Autor knihy jej poradil, aby nechala všetko tak ako to je. Pani tak urobila a od vtedy sa ich vzťahy s dotyčným susedom zlepšili natoľko, že sa už žiaden problém neobjavil.
Možno si hovoríte, že takáto príhoda znie trošku prehnane. Prečo by však mala? Láska k prírode a spoločné záujmy dokážu ľudí jednoznačne spájať. Navyše záhrada na balkóne, môže v takom panelovom dome zohrať nemalú praktickú úlohu. Niektoré rastliny môžu napríklad rásť z balkóna na balkón. Ak odídete na dovolenku, susedia môžu polievať vašu úrodu a naopak vy ich. Takto si viete neskutočne pomôcť. Pokiaľ sa jednej rodine podarí dopestovať viacero paradajok, môže ich vymeniť za jahody od niekoho iného. No a s podobnými príkladmi, by sme mohli pokračovať snáď donekonečna. Nesmieme opomenúť ani to, že sa vám bude lepšie dýchať. Každá zeleň, a to aj v tom najmenšom počte, dokáže zlepšiť ovzdušie. Nehovoríme o žiadnom citáte, ale faktoch.
Ak vás predchádzajúce riadky inšpirovali, určite sa do založenia takejto mini užitočnej záhradky pustite čím skôr. Na začiatok môžete pestovať iba vy, alebo sa dohodnúť s najbližšími susedmi, s ktorými máte dobré vzťahy. Uvidíte, že po krátkom čase na ostatných balkónoch neuvidíte iba okrasné letničky a drobné stromčeky, ale plno zeleniny a ovocia.