Aj štvorročné deti si určite maľujú, alebo sa v sede hrajú so stavebnicami. Sedenie na zemi, ale nie je najlepším riešením. Prečo? Pretože si ničia chrbticu a pri nesprávnom osvetlení navyše aj zrak. Pracovný stôl by ste preto svojim ratolestiam, mali zriadiť už omnoho skôr, ako je dátum ich nástupu na základnú školu. Pritom nezabudnite na niektoré dôležité veci.
Vaše dieťa rastie, a na to by ste nemali zabúdať ani pri jeho stole. Jeho výška sa môže rapídne zmeniť aj v priebehu roka. Aby ste nemuseli stále kupovať nový, je dobré nájsť taký, ktorý má nastaviteľnú výšku nožičiek.
Dieťa by malo sedieť tak, aby sa nemuselo ani len trochu zohýbať. Na stôl musí naopak aj bez problémov dosiahnuť. Ak si sadne na stoličku a ruky dá na stôl, mali by sa nachádzať v trochu menšom uhle, ako je deväťdesiat stupňov.
Tento problém môžete nakoniec vyriešiť aj nastaviteľnou stoličkou, namiesto stola. No a pri sedení ešte ostaneme. To je totiž rovnako dôležité. Nie je vôbec na škodu, ak svojmu dieťaťu kúpite ortopedickú stoličku. Tá sa dokáže prispôsobiť chrbtici, čo je však ešte podstatnejšie je, že dieťa na nej musí sedieť rovno. Inak by z nej totiž spadlo.
Pri starších deťoch môžete namiesto stoličky použiť aj FIT loptu. Tá je na správne držanie tela asi tým najlepším riešením. Počkajte naozaj až do vyššieho veku, kedy dieťa dokáže svoje telo ovládať dostatočne na to, aby z lopty nespadlo. Ideálny je až nástup na druhý stupeň základnej školy.
Poslednou, ale o to nie menej podstatnou záležitosťou, je správne osvetlenie. Zapamätajte si, že hlavné svetlo na strope nestačí. na pracovnom stole sa musí nachádzať aj malá lampička, ktorá dostatočne osvetlí priestor na ňom. Myslite aj na jej správne umiestnenie. Pri deťoch, pravákoch, ju dávame na ľavú stranu, pri ľavákoch na pravú. Ak by ste to urobili naopak, tak by si vaše ratolesti pri akejkoľvek činnosti, vždy tienili vlastnou rukou.