Mladé rodiny majú často problém osamostatniť sa. Každý však túži po vlastnom bývaní. Možností ako sa osamostatniť je pritom hneď niekoľko. Mladé rodiny túžia po vlastnom priestore. Práve to je dôvod prečo sa chcú osamostatniť od rodičov a využívať formy vlastného bývania. Na výber majú z niekoľkých možností. Asi najbežnejšou formou bývania je prenájom nehnuteľností. Tento ale okrem určitej dávky samostatnosti neprináša žiadne iné benefity. Pri prenájme si musí prenajímajúci uvedomiť, že nemá na nehnuteľnosť vlastnícke právo. O samostatnosti teda hovoríme iba z časti. Pretože nehnuteľnosť stále vlastní prenajímateľ.
O tom aké budú podmienky prenájmu a jeho cena rozhoduje on. Tak isto na takejto adrese si nemôžete zriadiť trvalý pobyt alebo podnikanie, pokiaľ s tým majiteľ písomne nesúhlasí. Inou možnosťou je žiadosť o hypotéku. Táto je po prenájme druhou najvyužívanejšou možnosťou. Pri cenách nehnuteľností je absolútne nereálne aby mladá rodina disponovala dostatočne vysokou hotovosťou na to, aby mohla nehnuteľnosť s pozemkom odkúpiť. Pri tejto možnosti si opäť treba uvedomiť, že hypotéka je záväzok na niekoľko desiatok rokov. Rovnako ako splátky, ktoré v prípade vyššej sumy budú predstavovať najväčšiu časť rozpočtu domácnosti. Ich výška sa pohybuje v závislosti na dohode so subjektom, ktorý hypotéku poskytol v rozmedzí od niekoľkých stoviek eur. Túto možnosť napriek jej obľúbenosti ale odporúčame rodinám so stabilnou prácou. V opačnom prípade by sa časom mohli ocitnúť v nepríjemnej situácii.
Najžiadanejšou formou osamostatnenia sa, je postavenie rodinného domu. Variabilita a možnosti, ktoré táto forma poskytuje sú prispôsobiteľné nielen rozpočtu ale aj vkusu a možnostiam majiteľov. Niekedy stavba prebieha rýchlo a bývanie je možné za pár týždňov, niekedy stavba prebieha z časti svojpomocne a môže sa predĺžiť na niekoľko mesiacov alebo rokov. Pri stavbe domu je nutné informovať sa na danú legislatívu – teda podmienky, za ktorých bude schválená kolaudácia danej nehnuteľnosti. K tej budete potrebovať viacero dokumentov. Od stavebných povolení, cez prípojky až po energetickú certifikáciu. Nemusíte sa ale ničoho báť. V konečnom dôsledku je stavba vlastného domu tou najlepšou voľbou. Cena Energetickeho certifikáte ku kolaudácii – ceny sú rôzne ale ich výška predstavuje iba malý dielik do skladačky vlastného bývania. Istota bývania je takto pre mladú rodinu oveľa hodnotnejšia. Budúcnosť je totiž plná mnohých prekvapení.