Tieto rastliny by u vás nemali chýbať

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový, pravý, alebo ľudovo harmanček, rastie aj vo voľnej prírode. V súčasnosti sa však čoraz častejšie pestuje v záhradách a kvetináčoch pre jeho pozitívne zdravotné účinky. Má silné protizápalové vlastnosti. Zápar zo sušených kvetov sa používa napríklad pri očných, kožných, ústnych ale i vnútorných zápaloch a infekciách. Táto rastlinka pritom nie je vôbec náročná na pôdu. Vyhovuje jej takmer každý jej typ, ocení však dávku živín navyše. Keďže vo voľnej prírode rastie takmer ako burina, nie je problém ho vysadiť do záhrady, ani na balkón.

heřmánek

Nechtík lekársky

Ďalšia zázračná bylinka je nepochybne nechtík lekársky. U nás je pestovaná ako letnička, pretože by neprežila zimu. Rozmnožuje sa však veľmi rýchlo a sama, pomocou semien, ktoré na jeseň po odvyknutí padajú voľne do pôdy. Vyžaduje si minimálnu starostlivosť, dalo by sa povedať, že takmer žiadnu a veľmi rýchlo sa rozrastá aj bez našej pomoci. Aj keď je nechtík pestovaný najmä v záhradách, dariť sa mu bude aj v kvetináči s väčším priemerom. Má viacero liečivých vlastností. Zbierajú sa kvety, z ktorých si môžete pripraviť čaj, masť, alebo iné netradičné liečivá. Návod na prípravu niektorých z nich nájdete i tu.Vnútorne priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, srdce, krvný tlak a podporuje trávenie. V podobe masti hojí rany a iné kožné problémy.

nehtík

Mak siaty

Mak ľudia pestujú už od nepamäti. Okrem jeho využitia v kuchyni a liečivých vlastností, slúži aj ako medonosná rastlina a okrasa záhrad. Do voľnej pôdy ho vysievame koncom februára, alebo začiatkom marca. Záleží to najmä od počasia. Hneď na začiatok zeminu poriadne vyhnojte. V momente keď budú mať mladé rastlinky dva pravé lístky, je potrebné ich pretrhať. Vzdialenosti medzi nimi by mala byť aspoň päť centimetrov. Nie je to síce bežné, ale mak siaty vám vyrastie aj na balóne, vo väčšom črepníku. Samozrejme v tomto prípade, nemôžete očakávať niekoľko kilovú úrodu. Avšak aj zopár vlastných makovičiek vám urobí istotne radosť.